YENİ TİP İMAR YÖNETMELİĞİNE ERTELEME

YENİ TİP İMAR YÖNETMELİĞİNE ERTELEME

YENİ TİP İMAR YÖNETMELİĞİNE ERTELEME

2017-04-10 02:00:54

1 Ocak 2016’da yürürlüğe girmesi beklenen daha sonra 2016 sonuna ertelenen 'Yeni Tip İmar Yönetmeliği'ne  bir erteleme daha geldi.

 


 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, inşaat sektöründe önemli sıkıntılara yol açması beklenen ve bu yılsonunda yürürlüğe girecek olan ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ uygulamasının 2017 yılı Haziran ayı sonuna kadar uzatıldığını müjdeledi.


 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, inşaat sektöründe önemli sıkıntılara yol açması beklenen ve bu yılsonunda yürürlüğe girecek olan ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ uygulamasının 2017 yılı Haziran ayı sonuna kadar uzatıldığını müjdeledi. Bu konuda yaptıkları girişimlerin olumlu sonuç verdiğini dile getiren Başkan Altepe, kendisini telefonla arayan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın, uygulamanın Haziran sonuna kadar uzatıldığını söylediğini belirtti.

 Konuyu ilk günden beri yakından takip ettiklerini dile getiren Başkan Altepe, “İmar yönetmeliğinin net olarak anlaşılabilir olması, yoruma ve istismara açık olmaması, her belediyede uygulanması, emsal denince aynı kat ve büyüklükte olması, uygulamanın her belediyede eşit olması hedefleniyordu. Bu nedenle tek tip yönetmelik hazırlanıyor. Ancak bu hazırlık sürecinde mağduriyet yaşanmaması, inşaat sektörünün zarar görmemesi için bizim yaptığımız başvuru ve tekliflerle süre iki kez uzatılmıştı. Konuyu biz yakından takip ettiğimiz için dün gece yarısı Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Mehmet Ceylan, beni aradı ve bu yılsonunda dolacak sürenin 30 Haziran 2017’ye kadar uzatıldığını söyledi. Bu kararı ile 2017 yılı ortasına kadar mevcut imar yönetmeliğinin geçerli olması sağlanmış oldu. Bu şekliyle artık inşaat sektöründe yaşanan bu sıkıntı da ortadan kalkmış oldu. Bu 6 aylık sürede de yeni yönetmeliğin onaylanması öngörülüyor. Karar inşaat sektörümüz için hayırlı olsun” diye konuştu.

 

kaynak: bursa.bel.tr